Siz uykudayken cinsel isteğiniz hiç uyumuyor mu? Sekssomnia olabilirsiniz

Cinsel rahatsızlık olarak bilinen bu durum, birçok insanın yaşamını olumsuz etkileyebiliyor.

Örneğin, 38 yaşındaki bir erkek, gece uykusunun ortasında eşiyle zorla cinsel ilişkiye girmeye çalışıyor, ancak sabah uyandığında hiçbir şey hatırlamıyor.

Başka bir örnekte, 20’li yaşlardaki bir kadın aniden mastürbasyon yapmaya başlıyor ve bu durum eşiyle iletişimini olumsuz etkiliyor.

31 yaşındaki bir erkek ise 10 yılı aşkın süredir zaman zaman uyurken kendini tatmin ediyor ve bu durumdan dolayı utanarak hiçbir ilişki kurmuyor.

UYKUDAYKEN CİNSEL İSTEĞİN UYANIK OLMASININ SEBEBİ NE?

Bu olağandışı vakalar, “sekssomnia” olarak adlandırılan bir uyku bozukluğunun belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Minnesota Üniversitesi‘nden Psikiyatrist Dr. Carlos Schenck, bu durumu şu şekilde açıklıyor:

“Bu tür bozukluklar uyarılma kaynaklıdır ve genellikle uyku sırasında derin delta uykusu sırasında ortaya çıkarlar. Aniden, merkezi sinir sisteminde bir alarm gibi çalışmaya başlarlar.

Bu durum, bilinciniz derin bir uykudayken bedeninizin harekete geçmesi anlamına gelir. Zihinsel olarak uyanmadan yürüme, koşma gibi eylemlerde bulunmak tehlikeli bir durumdur.”

YAŞADIKLARINI UNUTUYORLAR

Sekssomniyi araştırmak zor olabilir çünkü bu sorunu yaşayan kişiler, eylemlerinin farkında olmazlar, çünkü genellikle ya kimse zarar görmez ya da kimse onlara durumu anlatmaz.

SEKSSOMNİA’DAN NASIL KURTULURSUNUZ

Northwestern Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve uyku uzmanı olan Jennifer Mundt, “Bazı insanlar partnerleriyle bu durumu yaşarlar ve bu, ikisini de rahatsız etmez. Bu durum, karşılıklı bir anlaşma üzerine olabilir. Ancak bazı durumlarda kişi ya da partneri durumu fark ederse endişelenir” diyor.

BİN YETİŞKİNDEN YÜZDE 10’UNDA VAR

Sekssomni yaygın olmasa da, 2010’da Norveç’te yapılan bir araştırma, bin yetişkin üzerinde yürütülmüş ve katılımcıların %7’sinin sekssomniyi geçmişte tecrübe ettiğini, %3’ünün ise semptomlarını hala yaşadığını göstermişti.

SEKSSOMNİA’NIN SEBEBİ NEDİR?

Sekssomnia, uyurgezerlik gibi bir parasomniadır ve genellikle uyku apnesi gibi diğer uyku bozukluklarıyla ilişkilendirilir. Bu rahatsızlık, ilişkileri de olumsuz etkileyebilir.

Araştırmacıların çoğunluğuna göre, sekssomnia, uyanıklık ve uyku arasında bir tür sınırda yaşanan bir durumdur.

SEKSSOMNİA’NIN TEDAVİSİ VAR MI?

Sekssomniyi tetikleyen faktörler net olarak bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık da rol oynayabilir. Uyku apnesi gibi durumlar da tetikleyici faktörler arasında yer alabilir ve bu tür rahatsızlıkların tedavisi, sekssomniyi de azaltabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x