‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ yayımlandı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ ismiyle duyurduğu yeni müfredat, gelecek eğitim öğretim yılında okul öncesi, ilkokul 1, ortaokul 5 ve lise 9’uncu sınıflarda eylül ayından itibaren kademeli olarak uygulanacak. Hazırlık sürecinde binden fazla öğretmen ve akademisyen ile toplantılar yapılarak ortaya çıkan yeni müfredat, bir haftalık askı sürecinin ardından Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca eleştiri, görüş, öneri ve paylaşımlar doğrultusunda revize edilecek ve son şekline ulaşacak.

YÜZDE 35 ORANINDA SADELEŞTİRME
Bilgi, dijital, finansal, görsel, kültür, vatandaşlık, veri, sürdürülebilirlik ve sanat okuryazarlığı olmak üzere 9 okuryazarlık türünün belirlendiği yeni müfredatta öğrencilere, bilgi değil beceri odaklı bir eğitim modelinin sunulması amaçlanıyor. Yeni uygulamada ders saatleri azaltılmazken, müfredat kapsamında yüzde 35 oranında sadeleştirme yapıldı.

YÜZLERCE TOPLANTI YAPILDI
Modelin beceriler çerçevesi oluşturulurken akademisyen, öğretmen ve diğer eğitim paydaşlarının katılımıyla 20 çalıştay düzenlendi. Sonrasında her bir ders için oluşturulan ekipler, yüzlerce toplantı yaparak müfredatın hazırlıklarını tamamladı.

“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” yeni müfredat taslağına ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x